وبلاگ های زندانی

نمی دانم برای شما هم در زمان شروع وبلاگ نویسی این مشکل پیش آمده که نام های مناسبی را برای وبلاگتان انتخاب کنید ولی ببینید پیش از شما کسی آن نام را استفاده کرده؟ اگر جوابتان نه است، یا احتمالا جزو اولین وبلاگ نویسان سرویس دهنده وبلاگتان بوده اید یا بسیار خوش شانسید. البته 1 احتمال دیگر هم هست و آن این که نام وبلاگ شما زیاد چنگی به دل نزند.
به هر حال این اتفاقی است که در زمان شروع وبلاگ نویسی برای بسیاری رخ می دهد مخصوصا اگر بخواهند در سرویس های وبلاگ نویسی مهم وبلاگ بنویسند.
خیلی از مواقع وقتی به آدرس دلخواهتان مراجعه می کنید یا به قول ناظم خدابیامرز ما خودتان را به آدرس دلخواهتان مراجعه می کنید می بینید آن آدرس فقط ثبت شده و هیچ محتوایی در آن وجود ندارد. شما هم حسرتی می خورید و می روید سراغ آدرس بعدی. اما واقعیت این است که تعداد چنین وبلاگهایی کم نیستند و اگر بخواهید وبلاگی با اسمی خوب و کوتاه ثبت کنید بسیار به این مشکل برخواهید خورد. اما این نام ها در اختیار چه کسانی است؟ متاسفانه در اختیار خود ما. نام محبوب من در اختیار شما و نام محبوب شما در اختیار من و هیچ کدام هم از آن آدرس ها استفاده شایانی نمی کنیم. بیشتر مواقع که اصلا استفاده نمی کنیم.
منطقا بزرگترین دلیل این رفتار هم رایگان بودن این آدرس ها است.
حالا چه باید کرد؟ فقط 2 راه وجود دارد. 1- یافتن مالک کنونی آدرس و جلب رضایت (چرب کردن سبیل) او، 2- انتخاب یک نام و آدرس دیگر و شروع فعالیت در آنجا.
اکثریت راه دوم را انتخاب می کنند. هم به این دلیل که آدرس اگرچه مهم است ولی مهمترین چیز برای یک سایت نیست و هم به این امید که بعد از چند ماه استفاده نکردن از آن آدرس (که کمتر اتفاق می افتد) به صورت خودکار توسط سرویس دهنده آزاد شود یا توسط مالک کنونی پاک شود تا آن ها بتوانند تصاحبش کنند.

حالا یک مشکل دیگر. البته برای وردپرسی ها.
در ورد پرس امکان استفاده مجدد از آدرس وبلاگ هایی که توسط مالکینش پاک شوند به هیچ وجه وجود نخواهد داشت. یعنی مثلا نامهای زیبایی مثل hitech.wordpress.com یا update.wordpress.com تعطیل. دیگر کسی نمی تواند آن ها را تصاحب کند چون صاحبان بی خیالشان آن ها را از روی هوس ثبت کرده و بعد هم آن را پاک کرده اند. البته از آنجایی که من عاشق خلاقیتم یک نقیض هم مثال بزنم. delete.wordpress.com هم در بین نامهای حذف شده است اما این یکی انگار بیشتر به خلاقیت و رکورد گذاری می ماند تا بی مبالاتی.
به هر حال، وبلاگهای وردپرسی زیادی هم اکنون وجود دارند که متاسفانه فقط ثبت شده اند و استفاده ای از آن ها نمی شود اما خوشبختانه هنوز پاک نشده اند که نتوان آن ها را برگرداند. مثلا نامهای خوبی مثل web2.wordpress.com یا love.wordpress.com یا blogger.wordpress.com چنین وضعیتی دارند. nokia.wordpress.com و search.wordpress.com هم از قلم نیافتند. شاید صاحبین کنونی بسیاری از این وبلاگها ایرانی باشند و شاید هم اکنون در حال مطالعه این متون هستند. همیشه نمی توان به راحتی موارد زیر، ایرانی بودن مالک وبلاگ را تشخیص داد.
graphic.wordpress.com
iran.wordpress.com
daily.wordpress.com

حال تمام این مقدمه طولانی برای چه بود؟ برای این که از وردپرسی ها دعوت کنم تا اگر وبلاگ هایی این چنینی دارند و تصمیم خاصی هم برای آن ندارند، نگذارند این نامهای ارزشمند در اکانتشان خاک بخورد و مالکیت آن ها را به دیگرانی که در به در به دنبالشان هستند انتقال دهند.
برای این کار می توانید در بخش نظرات همین پست آدرس های مورد نظرتان را اعلام کنید یا اگر کسی حوصله دارد وبلاگی در این باره راه اندازی کند تا همه در آن جا آدرس هایشان را اعلام کنند.
و اما روش انتقال در وردپرس به این صورت است که ابتدا باید درخواست کننده (مالک جدید) را به عنوان نویسنده وبلاگ با سطح کاربری Administrator تعریف کنید. وقتی درخواست کننده ادمین شود اجازه انجام هرکاری را دارد از جمله پاک کردن همه مطالب، نویسنده ها و حتی کل وبلاگ. در واقع قدرت او با شمایی که پیش از این مدیر وبلاگ بوده اید یکسان خواهد شد. آن وقت او نام شما را از لیست نویسندگان وبلاگ مورد نظر پاک می کند و در واقع جایتان تغییر می کند. حالا او تنها مدیر وبلاگ است.

از خودم شروع می کنم.
من 3 وبلاگ این چنینی دارم که هم از آن ها در حال حاضر استفاده نمی کنم و هم برنامه خاصی برایشان ندارم. اگر کسی تمایل دارد اعلام کند تا ترتیب انتقالش را بدهم. ضمنا فله ای هم نمی دهم.

pageview.wordpress.com
مناسب جهت وبلاگی که بخواهد مطالبی درباره بهتر و بیشتر دیده شدن سایتها بنویسد. مثلا متخصصین سئو.

ftech.wordpress.com
مناسب جهت یک وبلاگ گروهی تخصصی قدر و کاردرست درباره تکنولوژی های آینده

feedbank.wordpress.com
این نام را جهت راه اندازی وبلاگی که فعالیتش جمع آوری و دسته بندی موضوعی و برچسبی آدرس فید سایتها و وبلاگهای فارسی است ثبت کردم. همچنین می توان آن را تبدیل کرد به مرجعی از لینک به وبلاگ ها و سایتهای مختلفی که درباره آر اس اس مطلب نوشته اند یا طرحهایی از آیکون های فید دارند. چنین وبلاگی ویژگی های مثبت زیادی خواهد داشت از جمله این که 1- بر اساس دسته بندی های موضوعی و برچسبی سایتها می توان راحت تر سایتهای مورد علاقه را یافت و فید آن ها را دنبال کرد. 2- مشخص شدن تراکم وبلاگ های که درباره موضوعات مشخصی می نویسند و یافتن موضوعاتی که وبلاگهای کمی درباره آن ها موجود است یا اصلا موجود نیست. مثلا وبلاگهایی درباره بخشهای مختلف IT بسیار زیادند اما وبلاگ هایی درباره بیلیارد بازی کردن، زندگی شهری، حیوانات، زنان باردار و … چطور؟ 3- مهم، مهم، مهم: تفکیک شدن وبلاگهایی که درباره کودکان و نوجوانان می نویسند یا توسط آن ها نوشته می شوند. اینترنت خیلی بی در و پیکرتر از آن است که بتوان کودکان و نوجوانان را با خیال راحت در آن آزاد گذاشت. حداقل برای شروع. 4- بقچه: همان بسته. همان Bundle. بعد از مدتی می توان آدرس فید های با موضوعات مشخص را به صورت یک بسته ارائه نمود تا مثلا علاقمندان به سینما کل بسته را به یکباره وارد ریدرشان کنند و مثلا 50 وبلاگ سینمایی را دنبال کنند. 5- استفاده از نظرات داورانه دیگران درباره هر فید. به هر حال چنین وبلاگی بخش نظرات هم دارد و بازدید کنندگان می توانند درباره فیدها نظر بدهند. این نظرات کار انتخاب را برای بازدید کننده های بعدی بسیار ساده می کند. و …
این آدرس برای من بسیار عزیز است. زیرا نتیجه فعالیتش بسیار مفید است. مخصوصا برای کودکان و نوجوانان. راستش فکر ایجاد چنین وبلاگی از لحظه دیدن آن کتاب PDF معروف که برای بچه ها تجویز شده بود و اگردیده ایدش می دانید کدام را می گویم و اگر ندیده اید بی خیال در ذهنم شکل گرفت.

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , ,

5 پاسخ to “وبلاگ های زندانی”

 1. عليرضا Says:

  سلام؛

  از اين‌كه به وب‌لاگ من سرزده‌ايد و كامنت هم نوشته‌ايد، سپاس‌گزارم. نوشته‌تان هم زيبا بود.

  پاسخ:
  شما لطف دارید قربان.

 2. نیروانا یزدانی Says:

  فقط خواستم بگویم این پیشنهاد به حق ایده ی جالب و قابل توجهی بود … فکر کردم همین ایده را می شود برای کتابهایمان هم پیشنهاد کنیم … به هر حال ایده ی خلاقانه ای بود.

  پاسخ:
  متشکرم دوست من،
  ممکن است درباره به کارگیری چنین ایده ای برای کتابها کمی بیشتر توضیح دهید؟

 3. مسعود یزدانی Says:

  سلام حمید جان مرسی که به ما سرزدی و کامنت گذاشتی
  در ضمن نیروانا از اقوامه؟

  پاسخ:
  عرض کردم که مشتری دائم داستانک هاتون شدیم قربان.
  فقط یه سوال:
  این جمله دوم سوالیه یا خبری؟
  اگه گفته باشی «نیروانا از اقوامه.» یعنی ایشون با شما نسبت دارند که طبیعتا من بعد، سفارشی تحویل گرفته خواهند شد.
  ولی اگه گفته باشی: «نیروانا از اقوامه؟» یعنی ایشون با من نسبت دارند و تو داری در مورد نسبتشون از من سوال می کنی.
  بالاخره تکلیف ما رو معلوم کن. کی با کی فامیله؟

 4. مسعود یزدانی Says:

  این سوالو پرسیدم چون دیدم فامیلیش با من یکیه همین

  پاسخ:
  آهان.

 5. نیروانا یزدانی Says:

  منظورم دقیقا این است که بسیاری از ما کتابهایی می خریم و می خوانیم و بعد لزومی برای همیشه نگاه داشتن ها احساس نمی کنیم حال آنکه ممکن است همین کتاب از نظر دوست دیگری بسیار ارزشمند باشد. با این توصیف اگر فرصتی برای تبادل کتابهایمان پیدا کنیم خوب است لااقل به نظر من که خوب است. البته می دانم این طرح تا عملی شدن فاصله بسیار دارد ولی هر چه هست ارزش فکر کردن و پرورش دادن ایده را دارد. باز هم به نظر من.
  راستی برای مورد تحویل شما قرار گرفتن باید حتما فامیل مسعود خان یزدانی باشم؟

  پاسخ:
  البته که همین طور است که شما می فرمایید. مخصوصا در مورد کتاب این ایده باید بسیار لذتبخش باشد. من فکر می کنم امکان مبادله رایگان یا حداقل با هزینه کم می تواند کمک بسیار بزرگی برای اجرایی شدن این ایده باشد که این یا باید توسط یک سرویس دهنده مثل پست یا چیزی شبیه به آن اتفاق بیافتد یا این که یک اسپانسر خوب برای آن پیدا کرد. در هر صورت که من هم با نظر شما در مورد این که این ایده بسیار خوبی است موافقم و حتی شم پول جذب کنم می گوید که انتخاب یک مدل خوب برای این کار می تواند آن را بسیار سودآور کند. البته اگر خواستید این ایده را اجرایی کنید حواستان به مافیای ناشران کتاب هم باشد چون اگر برای شما مفید است که مردم کتابهایشان را به اشتراک بگذارند برای آن ها کاملا بر عکس است. در مورد تحویل گرفته شدن هم کاری که دست به نقد از دستم بر می آید عرض شرمندگی است. بفرمایید چطور می شود جبران کرد تا همان را انجام دهم. ارسال پسورد وبلاگ برای این که بدانید وبلاگ متعلق به خودتان است کفایت می کند؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: